Органско и успешно: Госпоѓица Смоква од Пољица кај Задар

Пољица е мало село во близина на Задар каде се спојуваат две културни влијанија на Северна Далмација: Динаридите и Јадран, и секој од нив носи свои особености во врска со начинот на живот, културата, јазикот или дијалектот.
Локалните жители претежно се занимаваат со земјоделство: одгледување на овошје, зеленчук, грозје, маслинки и смокви и тоа е причината зошто Пољица е наречена и земјоделска зелена оаза.
Во Пољица, Сандра Бабач и нејзиното семејство одгледуваат рајско овошје – смокви. Ја посетивме нивната фарма бидејќи е една од најуспешните семејни фарми во околината на Задар, извезувајќи ги нивните џемови во странство и претставуваат инспирација за почетниците во органското производство.

Смоквата не е само вкусно медитеранско овошје, туку со генерации ги храни Далматинците со своите богати хранливи вредности.
Смоквата како храна и лекови се споменува во античките египетски списи. Во античка Грција, таа била една од главните состојки на различни јадења, додека Римјаните ја сметале за свето овошје.
Свежото овошје од смоква содржи до 80 проценти вода, 15 проценти овошен шеќер, пектин, органски киселини, витамини и минерали. Тој е многу понизок со овошен шеќер од исушената смоква. Традиционално, далматинските жени сушеле зелени смокви и подоцна го правеле таканаречениот леб од смоква или правеле џем од зелена смоква. И во двата случаи е вкусен и здрав далматински / хрватски гастро-сувенир.

Сувите смокви се подеднакво добри. Сувите смокви најдобро се користат како овошје за десерти достапно во текот на целата година и исто така се користат за правење брзи непечени колачи. Сувите смокви наредени во венци во комбинација со ловоров лист се најдобри како сувенир кој јадење.
Сандра реши да собере смокви од старо дрво пред семејната куќа и да го свари џемот според традиционален рецепт. Џемот зготвен на оџак (комин) имаше одличен вкус, а она што започна како попладневна забава стана сериозен семеен бизнис и денес препознатлив бренд „Шињорина смоква “. Слаткото „Шињорина смоква“ се состои од само една состојка – органски зелени смокви, така што нема конзерванси, шеќер, бои, додатоци, има само задебелена смоква во теглата.
“Имаме врвни зелени смокви од сопствениот овоштарник, кои не се третирани со ништо – сите плодови се одгледуваат органски и ги обработуваме веднаш откако ќе се берат. Ние користиме само зелени смокви, не суви или замрзнати. Смоквата е обработена со вакуум-готвач, хрватска SF машина за производство“- вели Сандра.
Покрај смоквата, Сандра го прошири своето производство и на други вкусови, така што во моментот има пет „Шињорини“ како што се црешата мараска (вишна), мандарина, дуња и слива.
Сандра го основаше и организираше Фестивалот на смоквата во Задар 10 години.
Во навистина широк спектар на медитерански култури, заедно со маслинки и винова лоза, смоквата зазема посебно место, особено затоа што е една од првите растенија што се одгледувала за човечка исхрана. Тој е неизбежен дел од традиционалното мени и може да се комбинира со солени и слатки јадења, а придобивките за организмот се:
• полн е со калиум и магнезиум
• помага при воспаление на грлото и кашлицата (делува како експекторанс);
• антиоксиданс, минералите и витамините во смоквите имаат корисен ефект врз имунитетот (помагаат во борбата против туморските заболувања);
• помага и ги стимулира цревата (делува како лаксатив);
• ја стимулира функцијата на мозокот и концентрацијата (благодарение на магнезиум, калиум, едноставни шеќери како што се глукоза и фруктоза и аминокиселината триптофан) и го подобрува нивото на духот и добриот сон;
• помага при напнатост, вознемиреност и предменструален синдром;
• позитивно влијае на густината на коските.

„Шињорина Смоква“ е добитник на бројни награди за квалитет и дизајн.
Споделуваме со вас неколку стари рецепти за суви колачи од смоква што ги тестиравме:

Бомбици


• 500 гр суви смокви
• 250 гр ореви
• цреши
Смелете суви смокви и измешајте ги со мелени ореви.
Направете мали топчиња, направете мала дупка со прстот и ставете неколку цреши во неа. Обликувајте ја топката. Црешите можат да бидат свежи, замрзнати или од компот.

Бомбици од смоква со рум


• суви смокви
• џем од смоква
• захаросана кора од портокал
• мелени бисквити
• мелени бадеми
• малку рум

Смелете бисквити (плазма, пети-бер) и измешајте ги со мелени бадеми. Додадете џем од смоква и рум во смелената маса сè додека смесата не биде погодна за формирање на топчиња. Поделете ја добиената маса на 2 дела. Од првиот, направете топчиња, направете дупка со прстот во која ставате малку џем од смоква и покријте со исечени суви смокви (како капа).
Во вториот дел од смесата додадете захаросана кора од портокал и малку бадем. Комбинирајте сè добро, валкајте ги добиените топчиња во бадеми (или во кокосови снегулки) или само оставете ги какви што се.